نشانی کلینیک:تهران، خیابان شریعتی، بین پل رومی و پل صدر، روبروی ایستگاه اتوبوس سهیل، جنب فروشگاه آدیداس، پلاک 1776، طبقه اول

بخش های تخصصی

شستشوی گوش

جرم گوش چیست؟

جرم گوش در واقع از این عضو در برابر گرد وغبار و ذرات خارجی محافظت می‌کند که ممکن است هرگز موجب بروز مشکلات پزشکی نشود و همیشه نیازی به خارج کردن نداشته باشد.

از سوی دیگر همین عامل بی‌ضرر گاهی ممکن است موجب شکایت کودکان شود.

ـ اگر جرم گوش باعث ناراحتی شد، گوش را به آرامی با لیف تمیز کنید.

ـ جرم گوش در مواردی که سبب بروز درد می‌شود، حتما باید توسط پزشک متخصص آزمایش شده و درمان شود.

ـ هرگز برای خارج کردن جرم گوش در منزل و توسط وسایل تیز تلاش نکنید و قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید.

ـ چون در برخی از موارد ممکن است عفونت باعث بروز جرم گوش شده باشد، قطره‌های آنتی بیوتیک که از سوی پزشک تجویز می‌شوند، می‌توانند درمان کننده و مفید باشند.
شستشوی گوش

اگر جرم گوش خودبه‌خود باز نشود، وقتی که موم نرم‌تر شده و چسبندگی کمتری پیدا کرد، آن وقت است که پزشک با استفاده از آب ولرم که توسط سُرَنگ مخصوص شست‌وشوی گوش با فشار به داخل مجرا رانده می‌شود، موم را از مجرا بیرون می‌آورد.

جهت سرنگ باید طوری باشد که آب از قسمت بالا و عقب مجرا حرکت کرده و تمام مجرا را هنگام خروج پاک کند.

دمای این آب باید با دمای بدن انسان یکسان باشد، وگرنه در هنگام شستشوی جرم گوش باعث ایجاد سرگیجه خواهد شد.

مواردی از شستشوی گوش که مجرای گوش باریک بوده یا پرده گوش پاره شده باشد، کار پزشک سخت‌تر می شود و باید از وسایل خاصی برای خارج کردن جرم گوش استفاده کند. علاوه بر این در بعضی از افراد هم نباید از روش شستشوی جرم گوش استفاده کرد مانند افراد دیابتی و کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند.
شستشو با کورت

در این شستشوی جرم گوش با مَکِش (وَکیوم) و وسایل کوچک مخصوصی مانند کورت(curette)- که دارای میکروسکوپی برای مشاهده مجراست- هم می‌توان موم را خارج کرد. البته فکر نکنید می‌توانید دست به کار شده و با جاروبرقی و سوزن، جرم گوش را از گوشتان درآورید.

این کار هم خالی از خطر نیست و تنها باید توسط یک پزشک متخصص حرفه‌ای انجام شود.

عفونت گوش خارجی، درد، سرگیجه، وزوز گوش و پارگی پرده گوش از عوارض ناخواسته ی هرگونه دستکاری گوش برای خارج کردن جرم گوش است.

نکته‌ای که متخصصان بسیار بر آن تاکید می کنند این است که به هیچ عنوان از گوش پاک‌‌کن و وسایل دیگر برای خارج کردن جرم گوش استفاده نکنید، چون تنها باعث هل دادن بیشتر جرم گوش به داخل مجرا شده و درمان و شستشوی گوش را مشکل‌تر می‌کند. علاوه بر این نباید از آب‌نبات‌های مکیدنی برای تحریک ترشح گوش و شمع‌های مخروطی مخصوص گوش برای خروج جرم گوش استفاده کرد.
پیشگیری

هنوز متخصصان هیچ راه تاییدشده‌ای برای پیشگیری از تجمع جرم گوش پیدا نکرده‌اند، اما به کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند- از جمله کسانی که قبلا دچار این مشکل شده‌اند- توصیه می‌شود هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند. کسانی که از سمعک استفاده می‌کنند بهتر است به‌طور منظم برای پیشگیری از تجمع جرم گوش معاینه شوند. این کار نه تنها به حفظ عملکرد سمعک کمک می‌کند، بلکه احتمال خراب شدن آن را هم کم می‌کند.

توصیه می‌شود کسانی که مستعد تجمع جرم گوش هستند، هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار با توصیه پزشک و در صورت لزوم، برای شست‌وشوی مرتب گوش مراجعه کنند.

با توجه به این دستورات امید می‌رود از شمار مبتلایان به عوارض تجمع جرم گوش ، یعنی کاهش شنوایی و عفونت کم شود.

تماس با ما

2261313122603939